تعمیرات مبل مهر

یک مبل خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

خرید مبلمان، تنها به انتخاب مبلی با ظاهر دلخواه محدود نمی‌شود؛ این که مبلی انتخاب کنیم که رنگ و طرح مورد نظرمان را داشته باشد، یا اندازه‌اش متناسب با فضای منزل باشد بسیار مهم است.

خرید مبلمان، تنها به انتخاب مبلی با ظاهر دلخواه محدود نمی‌شود؛ این که مبلی انتخاب کنیم که رنگ و طرح مورد نظرمان را داشته باشد، یا اندازه‌اش متناسب با فضای منزل باشد بسیار مهم است. اما اینها تنها عوامل دخیل در انتخاب مبلمان نیستند و می بایست به موضوعات مهم تری نیز توجه کنیم.

نوع و جنس سازه مبلمان

در حال حاضر از دو نوع متریال بیشتر برای ساخت مبلمان استفاده می‌شود: چوب و فلز. چوب یکی از قدیمی‌ترین و شناخته‌شده ترین و به نوعی حتی محبوب‌ترین متریال ساخت مبلمان است. درخصوص مبلمان چوبی خوب قبلا بطور کامل و مفصل در کارگاه آموزشی انتخاب مصنوعات چوبی صحبت کرده‌ایم.

فلز بیشترین استفاده را در ساخت اسکلت مبلمان و میزها دارد. در مواردی ممکن است که در پایه‌ها و اتصالات مبلمان نیز از فلز استفاده شود. به دلیل مقاومت کمتر آلومینیوم، برای قطعه‌هایی که نیاز به قالب گیری دارند، یا نبشی‌ها و قطعات کوچک از این فلز استفاده می شود. اما برای اسکلت اصلی لازم است از فلزهای ضخیم‌تر که مقاومت بیشتری دارند، استفاده شود.

ویژگی های یک سازه خوب چیست؟

رویه کوبی

بعد از سازه خوب، نوبت به رویه کوبی مناسب می رسد. در رویه کوبی بطور نرمال از اسفنج‌ها، الیاف ویسکوز، فوم و فنر استفاده می شود.
در صورتی که از فوم و فنر مناسب استفاده شده باشد، وقتی کف مبل را با دست فشار می‌هید باید به سرعت به حالت اولیه برگردد، در غیر این صورت مبلمان به زودی گود افتاده و از شکل اصلی خود خارج می‌شود. همچنین رویه کوبی مبل باید کاملا اندازه باشد و حالت افتاده یا شل نداشته باشد. درهنگام نشستن روی مبل نیز نباید احساس برجستگی در قسمت نشیمن یا تکیه گاه داشته باشید. قسمت تکیه‌گاه مبل نیز باید در تمام قسمت ها و گوشه‌ها به خوبی رویه‌کوبی شده باشد و آثار بیرون‌زدگی یا نامرتبی بر روی آن دیده نشود.

پارچه مبلی مناسب

طرح و رنگ پارچه مبلی در زیبایی و جذابیت محل زندگی شما تاثیر بسزایی دارد، اما در صورتی که که جنس پارچه مبلمان مرغوب نباشد، خیلی زود رنگ و رویش را از دست داده و شما مجبور به تعویض مبلمان یا دست کم روکش آن خواهید شد. جنس پارچه مبل باید به نوعی باشد که در برابر ساییدگی، لک، گرد و غبار و خراشیدگی مقاوم باشد.

ارگونومی مبل

ساخت مبل باید ارگونومیک و یا به عبارت دیگر مهندسی شده باشد؛ این واژه بدین معناست که در استفاده دراز مدت از این وسایل، شما در عین راحتی و آسایش از لحاظ فیزیکی آسیب نخواهید دید. در ساخت مبلمان ارگونومیک استانداردهایی وجود دارد که باعث می شود بدون ایجاد فشار به مفاصل کاربر، آنها را در حالت‌های نشسته یا خوابیده در کمترین سطح آسیب نگه دارد. درصورتی که استانداردهای لازم در ساخت مبل، صندلی، تخت خواب و یا ... صورت نگیرد، به احتمال زیاد کمر، گردن و مفاصل شما دچار آسیب‌های جدی خواهد شد.

رنگ کاری مبل

اگر مبل دلخواه شما دارای قسمتهای چوبی و رنگ کاری شده است رنگ آن را با دقت مشاهده کنید. زمانیکه یک مبل بدرستی رنگ کاری شود :

رویه کوبی خوب مبلمانتعمیر مبل ارزان

مرکز تخصصی رویه کوبی و تعمیرات مبل در تهران