تعمیرات مبل مهر

چوب راش

راش درختی است که در جنگلهای ایران موجود می‌باشد، چوب آن برای ساختمان منازل روستایی استعمال می‌شود. این درخت از ۶۵۰ تا ۲۰۰۰ گزی در جنگلهای مرطوب آستارا، دیلمان ، کلارستان ، نور ، کجور دیده می‌شود. درخت راش از تیره فاقاسیا و از جنس فاقوس می‌باشد یک گونه آن فاقوس سیلواتیکا در جنگلهای کرانه دریای خزر...

درخت راش

راش درختی است که در جنگلهای ایران موجود می باشد، چوب آن برای ساختمان منازل روستایی استعمال می شود. این درخت از ۶۵۰ تا ۲۰۰۰ گزی در جنگلهای مرطوب آستارا، دیلمان ، کلارستان ، نور ، کجور دیده می شود. درخت راش از تیره فاقاسیا و از جنس فاقوس می باشد یک گونه آن فاقوس سیلواتیکا در جنگلهای کرانه دریای مازندران نام برده شده است، این درخت را در گیلان، رامسر و برخی دیگر از شهرهای شمالی ایران قزل آغاج می خوانند.

درخت راش در جلگه تقریباً نایاب ولی در بلندی های کوهستانها فراوان می باشد. در گیلان و مازندران در ارتفاع بیش از دو هزار متر از سطح دریا جنگلهای خالص آن یافت می شود. راش درختی است سایه پسند و از این رو دارای شاخ و برگ فراوان می باشد. نهال جوان آن از سرمای شدید زود آسیب می بیند و بویژه سرمای بهاره برگهای آن را نابود می سازد، گرمای زیاد نیز برای آن زیانبخش است . در نقاط سرد خوب رشد نمی کند ولی در جاهای گرم تا اندازه ای بهتر جست می دهد. درخت راش دارای ریشه های سطحی است و برای جنگلهای خاکهای کم ضخامت و آهکی مناسب می باشد. در جنگلهای انبوه از شصت تا هشتاد سالگی ولی در فضای باز از ۴۰ تا ۵۰ سالگی بار می دهد. در خاکهای خوب هر ۵ یا ۶ سال یکبار و در آب و هوای ناسازگار هر ۱۵ سال یکبار میوه فراوان می دهد. میوه اش ۵ تا ۷٪ روغن دارد. ارتفاع آن خیلی زیاد می شود و به ۳۵ متر و قطرش به یک متر و نیم می رسد. عمر آن ۲۰۰ تا ۲۵۰ سال می باشد. چوب آن برای ساختن در و پنجره وتراورس راه آهن و میز و صندلی و مبل و صندوق و غیره بکار می رود و مصرف آن بیش از دیگر چوبها است . از سلولز آن پارچه های ابریشمی لطیف و خوب تهیه می شود . زغال و هیزم آن نیز مرغوب است .

چوب راش

نام علمی این چوب Fagus orientalis نام فارسی و بومی راش و مرس و نام انگلیسی آن Beech است. از خواص ظاهری چوب راش درون نامشخص و به رنگ کرم مایل به قرمز است. دوایر سالیانه فشرده و در نتیجه در مقاطع طولی دارای خطوط کم و بیش مشخص ناشی از آن است. از بارزترین خصوصیات شاید بتوان به پره های چوبی در مقاطع طولی اشاره کرده که در مقطع شعاعی به پرمگس و در مقطع مماسی به دوک معروفند و این پره ها به صورت لکه های قرمز دیده میشود. چه بسا گاهی این پرمگس های زیبا عیب محصوب میشوند چرا که به عقیده نجاران این بخشهای چوب پس از رنگ کاری سیاه میشوند. گونه راش چوبی نیمه سنگین و دارای بافتی همگن و تقریبا مقاوم در برابر حشرات و قارچهاست. گرده بینه های درجه 1 و 2 راش در ایران بیشتر به مصرف کارخانجات روکش و تخته لایه می رسد و گرده بینه های درجه 3 پس از تبدیل به الوار به بازار تهران (پل چوبی) روانه می شوند. بنا به اطلاعات بازار میزان تفاوت قیمت آن در 6 ماهه نخست در بازار تهران بوده است. به دلیل بافت همگن و درجه سختی مناسب این چوب بیشترین تقاضا را برای خرید به منظور تهیه مبل در بازار دارد. همچنین به دلیل قابلیت آغشتگی با انواع محلولهای حفاظتی بیشترین گونه مصرفی در کارخانه های اشباع است. البته اخیرا گونه های خارجی راش از طریق آذربایجان وارد ایران شده است که بنا به ادعای مبل سازان و فرشندگان چوب کیفیت چوب راش ایرانی را ندارد ولی به دلیل ابعاد و رطوبت مناسب تخته ها میزان ضایعات کمتری، در امر فرآیند تولید دارد.

الیاف مصنوعینئوپان چیست؟

مرکز تخصصی رویه کوبی و تعمیرات مبل در تهران