تعمیرات مبل مهر

نوسازی مبلمان با تعویض رویه و پارچه

فرقی نمی کند، دورانداختن و خرید یک مدل جدید به علت آنکه نخ نما شده است یا دیگر رنگ سال نیست، وقتی راه کم هزینه تری وجود دارد تا مبل قدیمی همانطور که می خواهید جدید به نظر برسد.

اگر مبلمانتان از مد افتاده است یا نشانه هایی از پارگی از خود نشان می دهد، به یک مبل استاندارد و یا تعویض و تعمیر پارچه مبل بسته به اینکه کدام نوع از مبلمان را در اختیار دارید فکر خواهید کرد. اگر به مبلمانتان به عنوان یک سرمایه نگاه می کنید باید دقت زیادی در انتخاب خود کنید و ساعات زیادی برای فکر کردن صرف کنید. دورانداختن و خرید یک مدل جدید به علت آنکه نخ نما شده است یا دیگر رنگ سال نیست فرقی ندارد، وقتی راه کم هزینه ای وجود دارد تا مبل قدیمی همانطور که می خواهید جدید به نظر برسد.

صد البته اولین سوال این است که چطور پارچه مبل را عوض کنیم؟ یک تعمیرکار حرفه ای را استخدام می کنید یا خودتان دست به کار می شوید؟ این موضوع به گونه ای است که بسیاری از مردم می خواهند خودشان امتحان کنند. کتاب ها، مقاله های آنلاین و همچنین فیلم های بسیاری برای رویه کوبی مبل وجود دارد. هر چند، رویه کوبی قطعات چند قسمتی به ناچار سخت و طاقت فرسا به نسبت قطعه ی تک قسمتی مبل خواهد بود. فاکتور دیگر در این قضیه این است که آیا مبل تا اسکلت لخت خواهد شد و پارچه ی مبلمان به کلی عوض خواهد شد و یا روکشی برای آن دوخته می شود. اگر مبل تا اسکلت لخت خواهد شد، انگاه از رویه ها و پارچه های قبلی برای قسمتی از پارچه ی جدید می توان استفاده کرد. روکش کردن هم بدین معنی است که الگوهایی به وسیله ی پارچه ی الگو روی هر قسمت از مبلمان که روکشی مجزا (بیرون مشکی، داخل مشکی، به صورت دامنی و... ) می خواهد متصل می گردد.

انتخاب نوع پارچه نیز به سختی کار تاثیر مستقیم می گذارد. منابع بینهایت زیادی برای انتخاب وجود دارند، از فروشگاه های آنلاین گرفته تا فروشگاه های پارچه ی مبلی، برای پارچه ی مبلمان و پرده که قطعاً باید نمونه های آن ها را ببینید. عکس های آنلاین به شما ایده ای سربسته از این که پارچه در نور طبیعی چه رنگی خواهد داشت و یا در اتاق شما به چه رنگی خواهد شد می دهند. رنگ و طرح قطعاً قسمتی از انتخاب شما خواهد بود، ولی جنس پارچه نیز بسیار مهم است. متخصصان مبل مهر با هر نوع پارچه ای از پشم گرفته تا نخ و پلی استر و اکرلیک مصنوعی کار می کنند. گرید نخ پرده های به گونه ای فرموله شده است که زیبا به نظر برسند. جنس مواد مصنوعی نیز در سال های اخیر از لحاظ نرمی و بافت بسیار بهبود پیدا کرده است. برای افرادی که خودشان دوست دارند کار را انجام دهند، احتمالاً بهتر است از پارچه های ملیله دوزی شده بپرهیزد، زیرا کار با این نوع پارچه ها برای افراد بی تجربه بسیار سخت است.

بهترین تکنیک برای رویه کوبی مبلمان این است که موقعیت پیچیدگی های الگوی بریده شده را روی قطعه مبل مشخص کند و سپس با گیره های رویه کوبی آنطور که مناسب به نظر می رسد محکم کند. هدف اندازه شدن نرم و مناسب است، در غیر این صورت، با محکم کردن آن گیره زدن پارچه تمام می شود. بسته به شکل قطعات مبلمان و راحتی ممکن است برای تطبیق دادن خم های سطحی نیاز باشد قسمتی از رویه را تا زده و یا با میخ کردن درست کنید. این موارد در حاشیه های چرمی معمولاً با نوار زدن از دید پنهان می شوند. جزئیاتی نیز برای پایان کار وجود دارند، من جمله نوار زدن و منگوله دار کردن دکمه ها که باید با پارچه جدید مطابقت داشته باشد.

بر اساس اندازه، شکل و تعداد قسمت های مبلمان یا راحتی شما، این کار ممکن است بسیار ساده و یا پیچیده باشد. ولی چه شما این کار را خودتان به عهده بگیرید و یا کار را به یک حرفه ای در این زمینه بسپارید، کوشش شما برای باز تولید مبلمان بسیار اقتصادی خواهد بود. اتاق نشیمن و جیب شما نیز، از شما تشکر خواهند کرد!

نوشته شده توسط مبل مهر

3 نکته ی مفید برای تعمیر مبل چرممبلمان و محیط زیست

مرکز تخصصی رویه کوبی و تعمیرات مبل در تهران